Ayak ve gagalarını bağlayıp yolcu otobüsüne koydular: 26 flamingo öldü

Tuz Gölü'nde yakalanan, ayak ve gagaları bağlanarak koli içinde yolcu otobüsüyle gönderilen 26 flamingo öldü. Dört kişiye 425 bin lira idari para cezası uygulandı, haklarında adli işlem başlatıldı.

( GAZETE-SAĞLAM ) Aksaray’ın Eskil ilçesinde oturan Naim D., iddiaya göre arkadaşları İbrahim K. ve Mehmet D. ile birlikte ‘flamingo cenneti’ olarak bilinen Tuz Gölü’nde 40’ı yavru, 47 flamingo yakaladı. Ardından bu flamingoları 28 Ağustos günü ayaklarını ve gagalarını bağlayıp koli içinde yolcu otobüsünün bagajında Mersin’in Erdemli ilçesine gönderdi.

Koliler, Erdemli ilçesinde bir alışveriş merkezinin önünde otobüsten yolun kenarına indirildi. Kolilerden gelen sesleri duyan çevredekiler durumdan şüphelenip zabıta ekiplerine haber verdi.

Zabıta ekipleri, kolileri açtığında içinde flamingo olduğunu gördü. Ardından Erdemli Doğu Koruma ve Milli Parklar ekiplerine haber verildi. Ekipler yaptığı incelemede 4’ü yetişkin, 26 flamingonun nefessiz kalıp öldüğünü saptadı. Diğer flamingolar ise yapılan sağlık kontrollerinin ardından Silifke Göksu Deltası’nda doğayı bırakıldı.

4 KİŞİYE 425 BİN LİRA İDARİ PARA CEZASI

Erdemli Doğu Koruma ve Milli Parklar Şefliği, flamingoları koli içinde otobüse teslim eden Naim D. ile otobüs şoföre hakkında toplam 300 bin lira idari para cezası uygulayıp, haklarında adli işlem başlatıldı.

Durumun Aksaray’a bildirilmesi üzerine de jandarma ekipleri Naim D. ve flamingoları birlikte yakaladığı 2 arkadaşının evine operasyon düzenledi. 3 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerde beslemesi yasak olan angut, suna, ördek ve kesilmiş flamingo kanatları ele geçirildi.

İfadelerinin ardından serbest bırakılan şüpheliler hakkında adli soruşturma devam ederken, evde bulunan beslemesi yasak kuşlarla ilgili Aksaray Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından da toplam 125 bin lira idari para cezası uygulandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu